Zasilanie awaryjne UPS. Jak to działa ?

Zasada działania jest prosta, a urządzenie po pierwszym poprawnym podłączeniu jest praktycznie bezobsługowe. Zasilacz awaryjny UPS działa w trybie automatycznymw ten sposób, że momencie braku zasilania w sieci 230V przełączy się automatycznie w ciągu 4ms na zasilanie awaryjne (akumulatorowe). W momencie powrotu zasilania w sieci 230V zasilacz przełącza się automatycznie na zasilanie sieciowe 230V, a ładowarka znajdująca się w zasilaczu doładowuje akumulator do 100%. Akumulator będzie gotowy na następny spadek napięcia.

Jak podłączyć zasilacz awaryjny UPS ?

instalacja jest bardzo prosta. Kable akumulatorowe podłączamy zgodnie z polaryzacją czerwony (+), czarny (-). Kabel z gniazdem 230V podłączamy do "ściany" sieć 230V. Włączamy zasilacz UPS środkowym przyciskiem włącz/wyłącz. Po włączeniu zasilacza na wyświetlaczu pojawią się parametry prądu wejściowego oraz wyjściowego. Po włączeniu zasilacza UPS należy włączyć drugi przycisk od ładowarki. Jeśli oba przyciski są włączone zasilacz działa w trybie w pełni automatycznym.

Wyjście 230V, pełna sinusoida czy modyfikowana ?


Polecamy wyłącznie kupowanie urządzeń z pełną sinusoidą na wyjściu 230V. Sinusoida tzw. modyfikowana zakłóca pracę pieca CO oraz innych urządzeń wyposażonych w silniki indukcyjne oraz mogę prowadzić do ich nieprawidłowego działania lub w ekstremalnych przypadkach do uszkodzenia.

Szybkość przełączania pomiędzy 230V, a zasianiem awaryjnym 12V lub 24V.

Czas jest kluczowy, ponieważ przy urządzeniach zasilania awaryjnego które mają zbyt długie czasy przełączania pomiędzy zasilaniem z sieci a awaryjnym mogą występować zakłócenia w pracy lub restart urządzenia podłączonego do takiego zasilacza awaryjnego. czas przełączania sieć/akumulator powinna oscylować w okolicach 4-5 ms.

Stabilizator napięcia AVR.

AVR jest ważnym elementem składowym zasilacza awaryjnego z UPS, ponieważ przy drobnych spadkach napięcia podczas pracy w trybie 230V, zasilacz dodatkowo stabilizuje napięcie przekazywanie do np. piece CO. Wpływa to na bardziej stabilne działanie oraz zapobiega twardym restartom pieca, co jest szkodliwe i może spowodować jego uszkodzenie.

Zabezpieczenia. Czy są ważne ?

Oczywiście są. Im więcej tym lepiej. Generalnie dzielą się na dwa rodzaje zabezpieczeń, takie które zabezpieczają zasilacz UPS przed uszkodzeniam i takie które zabezpieczają akumulator przez głębokim rozładowaniem i uszkodzeniem. Zarówno te pierwsze jak i drugie są bardzo ważne i warto zwrócić na to uwagę przed zakupem zasilacza awaryjnego z UPS.

Zasilanie awaryjne z ładowarką. Działanie w trybie automatycznym.

Zasilacz awaryjny z UPS powinien być wyposażony w ładowarkę aby działać w trybie automatycznym. Czyli aby w momencie powrotu napięcia do sieci 230V, akumulator był automatycznie doładowywany do 100% i aby był gotowy na kolejny spadek napięcia.

Wyświetlacz.

Wyświetlacz nie jest niezbędny, ale w znacznym stopniu poprawia możliwość kontrolowania przez użytkownika tego co aktualnie dzieje się z zasilaczem i jakie podejmuje aktualnie akcje.